praca

Położony w malowniczych okolicznościach przyrody Lublin nazywany jest stolicą wschodniej Polski. Jego położenie sprawia, że pełni naturalną funkcję łącznika pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy. Miasto jest niekwestionowanym liderem nawiązywania owocnej współpracy ze wschodnimi partnerami, w szczególności z Ukrainą. Dotyczy ona zarówno oficjalnych kontaktów na poziomie władz i urzędów jak i bezpośrednich związków firm, instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych. Prowadzone działania są związane z różnymi dziedzinami życia – od inicjatyw na rzecz rozwoju państwa obywatelskiego, po różnorodne projekty w obszarze kultury, nauki i sztuki.

Rynek pracy w Lublinie otwarty jest na udzielanie pomocy przybyłym do miasta zagranicznym sąsiadom. Lokalne urzędy pracy stanowią dobre, rzetelne źródło informacji na ten temat. Ogromne znaczenie ma jego potencjał intelektualny. Każdego roku mury tutejszych wyższych uczelni opuszcza około siedemnastu tysięcy młodych, ambitnych, znających języki obce ludzi, którzy są gotowi do podjęcia pracy zgodnie z ich wykształceniem, około 10 % z nich stanowią obcokrajowcy. Miasto wychodzi młodym naprzeciw. Ma tu swoją siedzibę wiele międzynarodowych korporacji oraz liczących się na rynku polskich koncernów z branży finansowo – biznesowej, informatycznej, spożywczej , ale także farmaceutycznej, HR. W profilu gospodarczym miasta wyraźnie odciska również swoje piętno branża budowlana. Na studentów czekają oferty pracy w Lublinie – w gastronomii, handlu i punktach usługowych związanych na przykład z obsługą turystów.

Bogata, wielowiekowa historia Lublina oraz położenie w tyglu wielokulturowym stanowią o jego szczególnych walorach. To czarujące miejsce, przyciągające turystów unikalnym klimatem, ciekawą architekturą, licznymi zabytkami i wydarzeniami kulturalnymi takimi jak: Carnaval Sztuk – Mistrzów, Festiwal Inne Brzmienia oraz wieloma innymi projektami. W niezwykły sposób ożywiają ulice i przestrzeń Lublina dając możliwość bezpośredniego kontaktu z artystami i czerpiąc z wielokulturowego tygla obrazów, dźwięków i smaków.

Rolnicze tradycje regionu

Warto pamiętać o tym, że Lubelszczyzna szczyci się swoimi rolniczymi tradycjami. Ten obszar gospodarki jest silnie reprezentowany również w stolicy województwa. To istotny ośrodek przemysłu przetwórstwa żywności. Region lubelski dostarcza 1/3 produktów spożywczych na krajowy rynek. Sprzyja temu ukształtowanie terenu, klimat oraz dobra jakość gleb. Uprawa zbóż, roślin przemysłowych, warzyw, sadownictwo i hodowla stanowią bazę dla rozwoju miejskiego przemysłu przetwórstwa żywności. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się sektor żywności ekologicznej.

Wiele przedsiębiorstw bardzo chętnie korzysta ze współpracy z wyższymi uczelniami, związanej z innowacjami technologicznymi i produkcyjnymi. Uniwersytet Przyrodniczy prowadzi takie badania, również Politechnika Lubelska jest partnerem przy organizacji konferencji branżowych, praktyk i staży studenckich. Bliskie relacje z rolnikami skutkują na przykład dostosowaniem upraw zbóż, w tym również nowych gatunków takich jak pszenica durum do bieżących potrzeb i oczekiwań. Najsilniejsze branże w Lublinie to m. in. przemysł zbożowy, pszczelarski, owocowo – warzywny, mleczarski i piwowarski.

Na kogo praca czeka w Lublinie?

Warto dowiedzieć się jacy specjaliści są poszukiwani na tutejszym rynku pracy. Co roku, z inicjatywy resortu pracy wykonywana jest taka prognoza, według której – w roku ubiegłym 2021 na liście zawodów deficytowych znaleźli się między innymi budowlańcy – zarówno inżynierowie budowlani, kierownicy budowy jak i robotnicy bez szczególnych kwalifikacji. Oferty pracy w Lublinie czekają także na: kierowców, listonoszy i kurierów, przedstawicieli zawodów związanych z gastronomią, usługami i ochroną zdrowia – szefów kuchni, kucharzy, piekarzy, fryzjerów, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i sprzątaczki. Bez problemu znajdą pracę programiści, administratorzy baz danych, pracownicy sprzedaży internetowej. Zgodnie z najnowszymi trendami taka praca jest możliwa również w trybie pracy zdalnej, może więc szukać jej w Lublinie ktoś , kto tu nie mieszka lub dopiero rozważa zamieszkanie w tym mieście, bo chyba warto.

Jakość życia w Lublinie jest bardzo silną stroną miasta. Wpływa na nią wiele czynników. Dobry stan środowiska naturalnego, dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, poczucie bezpieczeństwa, które miasto zapewnia mieszkańcom i jego gościom, niska uciążliwość ruchu drogowego – to tylko niektóre z nich. To dobre miejsce do życia, co potwierdzają opinie lublinian. Praca Lublin – szeroki dostęp do usług publicznych, świetnie funkcjonująca infrastruktura, zielona przestrzeń i bogata oferta kulturalna sprawiają, że można tu uczciwie zarabiać na chleb i przyjemnie spędzać czas wolny. Klimat miasta,na szczęście, różni się od atmosfery przytłaczających tempem życia dużych metropolii. Warto również pomyśleć o stosunkowo niskich kosztach związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here