Przez większość osób lokaty rentierskie kojarzą się z opcją dostępną wyłącznie dla najbogatszych. Czy faktycznie tak jest i czy jeśli ktoś, kto ma nieco mniejsze oszczędności, nie może skorzystać z atrakcyjnej oferty lukratywnych produktów klasy premium? Poznaj najważniejsze zasady zawierania lokat rentierskich i sprawdź, komu tego rodzaju inwestycja opłaci się najbardziej.
Porównanie lokat
Lokata rentierska dostępna jest w większości banków. To po prostu jedna z odmian znanej każdemu lokaty terminowej, choć wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami. Podczas gdy tradycyjną lokatę da się założyć już przy minimalnej inwestycji w wysokości tysiąca, a czasem nawet pięciuset złotych, lokatę rentierską otwiera się, wpłacając zazwyczaj kwoty od 100000 złotych wzwyż.
W odróżnieniu od zwykłych lokat bankowych, które zawiera się na dość krótko (nawet do 1-3 miesięcy), lokata rentierska ma charakter długoterminowy – zazwyczaj na 12, 18 lub 36 miesięcy (z opcją przedłużenia). Zatem decydując się na otwarcie takiej lokaty, należy mieć świadomość konieczności zamrożenia swoich pieniędzy na dłuższy czas. Kolejną, dla wielu najważniejszą różnicą, jest sposób wypłacania odsetek – otrzymuje je się w regularnych odstępach czasu, np. raz na 3 miesiące. Tymczasem, przy tradycyjnej lokacie terminowej, bank wypłaca inwestorowi odsetki dopiero po jej zamknięciu.
Czy lokata rentierska jest tylko dla najbogatszych?
Choć przyjęło się, że lokaty rentierskie to produkty zarezerwowane wyłącznie dla najzamożniejszych, którzy wiodą dostatnie życie z wypłacanych odsetek od kwot zdeponowanych na lokatach, praktyka pokazuje, że nie trzeba należeć do grona najbardziej doświadczonych inwestorów, aby założyć lokatę rentierską. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji o jej uruchomieniu.
- Czy dysponuję większą kwotą oszczędności i wolnych środków finansowych?
- Czy mogę zamrozić je na minimum kilkanaście miesięcy?
- Czy moim priorytetem jest osiąganie regularnego, dodatkowego dochodu w formie wypłaty odsetek?
Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że lokata rentierska jest właśnie dla Ciebie.
Jak oprocentowane są lokaty rentierskie?
Oprócz stałej wypłaty odsetek lub dopisania ich do kapitału, aby również „pracowały” na ostateczny zysk inwestora, jedną z największych zalet lokaty rentierskiej jest jej atrakcyjne oprocentowanie. To właśnie nim banki próbują przyciągnąć swoich klientów, zapewniając stały i wysoki zysk z odsetek. Przykładem dobrze oprocentowanej lokaty rentierskiej jest ta w Santander Bank Polska, który oferuje oprocentowanie w skali roku 1,75% przy lokacie na 18 miesięcy. Odsetki w tym przypadku wypłacane są regularnie co 3 miesiące, a minimalna kwota wymagana do otwarcia lokaty wynosi 100000 zł.
Należy w tym miejscu dodać, że tradycyjne lokaty krótkoterminowe mogą być oprocentowane wyżej – w wielu przypadkach na 2%, a nawet 3%. Jednakże nie dają one gwarancji regularnej wypłaty na konto wcześniej niż po zamknięciu lokaty. W przypadku lokat rentierskich istnieje możliwość dopisania odsetek do kapitału początkowego, dzięki czemu suma środków na lokacie zwiększa się, co pozwala osiągnąć jeszcze wyższy zysk w końcowym rozrachunku.
Czy lokata rentierska jest bezpieczna?
Deponując w banku 100000 zł lub więcej zadbanie o bezpieczeństwo środków, zwłaszcza przy lokatach długoterminowych, jest niezbędne. Stabilność lokat rentierskich do 100000 euro zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie ewentualnego bankructwa instytucji finansowej zwróci inwestorom środki do wysokości powyższej kwoty.
Podsumowanie
Lokata rentierska to bardzo atrakcyjny produkt bankowy klasy premium. Jej podstawową zaletą jest opcja wypłaty odsetek w stałych okresach, co daje inwestorowi dodatkowe źródło przychodu w trakcie trwania lokaty. Jeśli dysponujemy większą kwotą gotówki i możemy zdeponować ją w banku na dłużej, z całą pewnością warto rozważyć propozycję otwarcia lokaty rentierskiej, aby czerpać z niej regularne zyski.