Faktoring a kredyt

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji finansowej bądź po prostu potrzebują środków na opłacenie niezbędnych inwestycji, bardzo często decydują się na skorzystanie z kredytu gotówkowego. Wiąże się to jednak z koniecznością dopełnienia znacznej liczby formalności i spełnienia rozmaitych warunków. Z roku na rok kredyty są wypierane przez faktoring. Wspomniana usługa jest doskonałą alternatywą dla kredytów, ponieważ nie obciąża zdolności kredytowej i pozwala na znacznie szybsze uzyskanie środków. W poniższym artykule przedstawiamy pełen pakiet informacji na ten temat.

Kredyty dla przedsiębiorców – co trzeba o nich wiedzieć? 

W Polsce w dalszym ciągu za najpopularniejszą formą finansowania przedsiębiorstw uchodzą kredyty bankowe. W zależności od celu, na jaki dana firma chce przeznaczyć środki, można postawić na inny typ kredytu. Istnieją na przykład kredyty obrotowe bądź krótkoterminowe, które mogą zostać wydane na sfinansowanie wydatków bieżących. Specjaliści wyróżniają też kredyty inwestycyjne – środki uzyskane w ten sposób mogą zostać przeznaczone na realizację potrzebnych inwestycji, na przykład zakupienie sprzętu bądź nieruchomości. 

Raport Mikro, małe i średnie firmy o usługach finansowych 2019, który przygotował Związek Banków Polskich oraz CBM Indicator wskazuje, że w 2019 roku liczba średnich przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie kredytu wyniosła aż 46 procent. Wśród mikro i małych firm odsetek ten wyniósł 43 procent. Dla porównania: w 2018 roku z kredytów skorzystało 53 procent średnich przedsiębiorców – oznacza to, że z roku na rok widoczna jest tendencja spadkowa.

Wynika to oczywiście z faktu, iż coraz większa liczba właścicieli firm decyduje się na postawienie na faktoring, czyli wyjątkowo ciekawą usługę, dzięki której z łatwością można pozyskać środki na niezbędne inwestycje bez konieczności spełniania ogromnej liczby formalności. 

Faktoring – dobra alternatywa dla kredytu? 

Faktoring jest wyspecjalizowaną usługą finansową funkcjonującą na całkowicie innych zasadach aniżeli zwykłe kredyty. Chodzi o to, że w tym przypadku przedsiębiorca nie pożycza środków finansowych od banku, a jedynie sprzedaje swoje faktury wyspecjalizowanej firmie faktoringowej. 

Wspomniana firma zajmuje się wypłaceniem środków przedsiębiorcy (pobiera też prowizję), a następnie ściąga należności od kontrahenta swojego klienta. Faktoring pozwala na uzyskanie środków w wyjątkowo krótkim czasie. W tym momencie wiele firm, chcąc wyjść na przeciw oczekiwaniom swoich kontrahentów, oferuje im możliwość opłacenia faktur nawet w ciągu 90 dni. Tak długi czas oczekiwania na środki powoduje, że znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia niewypłacalności. Dzięki faktoringowi z łatwością można uniknąć takich nieprzyjemności. 

Faktoring a kredyt – różnice 

Istnieje kilka poważnych różnic między faktoringiem a kredytem. Przede wszystkim, łatwość uzyskania to atut faktoringu. Banki przed przyznaniem kredytu bardzo dokładnie weryfikują zdolność kredytową klienta, zaś w przypadku faktoringu proces ten trwa znacznie krócej. Jeśli chodzi o koszty usługi, to kredyty zazwyczaj są tańsze. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym artykułem na temat różnic między faktoringiem a kredytem na https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-kredyt-poznaj-roznice/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here