Co to jest RRSO i jak wpływa na ratę kredytu?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to wskaźnik, którego się boimy, gdy bierzemy kredyt. Jest to ważny składnik także w przypadku kredytu firmowego. Jak ten wskaźnik obliczyć samodzielnie? Kiedy wartość RRSO powinna nas zniechęcić do finansowania zewnętrznego, a kiedy należy z niego skorzystać?

Czym jest RRSO? Jakie ma znaczenie w przypadku kredytu firmowego?

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to wskaźnik pochodzący z ustawy o kredycie konsumenckim, ale stosuje się go także w odniesieniu do kredytu firmowego. Wskaźnik ten jest szeroko stosowany w biznesie do oceny zyskowności inwestycji. RRSO to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. W przypadku propozycji kredytowych dla przedsiębiorców nie trzeba podawać wysokości tego składnika.

Krótkoterminowy kredyt firmowy a wysokość RRSO

RRSO informuje o wszystkich kosztach związanych z kredytem w skali roku. Im krótszy termin pożyczki, tym wyższa RRSO. Często przyjmuje się jego wysokie wartości (powyżej 100%) dla wszystkich kredytów krótkoterminowych i chwilówek. Przy pożyczce na tydzień opłaty przygotowawcze i prowizje liczone w skali roku pomnożone zostaną 52 razy. Klienci korzystający z chwilówek lub zakupów ratalnych, często dodatkowo liczą całkowity koszt pożyczki wyrażony w złotówkach.

Dlaczego RRSO jest ważne dla przedsiębiorcy? Tajemnice kredytu firmowego

RRSO pokazuje, ile rocznie kosztuje każda pożyczona złotówka. Jeśli kosztuje mniej niż przedsiębiorca może na niej w tym czasie zarobić, to należy myśleć o kredycie. Do porównania produktów kredytowych trzeba przyjąć jeszcze inne parametry. W tym wypadku trzeba posłużyć się przykładami. Załóżmy, że przedsiębiorcy, który z dwóch kredytów na ten sam okres i jednakowo oprocentowanych wybiera ten, w którym spłaca co miesiąc odsetki, a kapitał dopiero na koniec okresu kredytowania. Wprawdzie przy comiesięcznej spłacie raty kapitałowej maleją odsetki i całkowite koszty kredytu są niższe, jednak to w pierwszym omawianym wariancie przedsiębiorca ma do dyspozycji co miesiąc pełną kwotę i może nią obracać – w jego przypadku bowiem pieniądze pracują, a nie są konsumowane jak w przypadku kredytów dla osób prywatnych. Dowiedz się więcej: https://nestbank.pl/dla-twojej-firmy/kredyty.

Jak policzyć RRSO w kredycie firmowym?

Przybliżoną wartość RRSO można policzyć nawet w pamięci. Jeśli jedynym kosztem kredytu są odsetki, wówczas RRSO będzie równe oprocentowaniu. Jest to jednak rzadki przypadek, a zazwyczaj należy zsumować wszystkie koszty związane z kredytem, czyli jego oprocentowanie, sumę wszystkich ponoszonych jednorazowo opłat, ubezpieczeń i kosztów usług przedstawioną jako procentową wartość kwoty kredytu, pomnożoną przez 12, a następnie podzieloną przez liczbę miesięcy, na które udzielany jest kredytu oraz stawkę ubezpieczenia doliczoną do bieżącej raty.

Prowadzenie własnej firmy może być dużym wyzwaniem i sprawiać wiele radości. Jeśli brakuje pieniędzy, by nie tracić płynności finansowej, warto wziąć kredyt firmowy. Pamiętajmy o tym, by dokładnie sprawdzić wysokość RRSO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here