Odzież robocza i odzież ochronna to nie to samo. W pierwszym przypadku, ma ona zapewnić przede wszystkim komfort pracy i zabezpieczyć przed zabrudzeniami. W drugim wypadku zaś, odzież ochronna ma zapewnić i chronić pracownika przed działaniem czynników, które mogłyby zaszkodzić jego zdrowiu. Co więcej w zależności od danej branży i wymagań określonych dla konkretnego stanowiska, oba rodzaje odzieży muszą wykazać się odpowiednią estetyką i wytrzymałością. Jak więc wybrać odpowiednią odzież ochronną i roboczą?
Rodzaje odzieży roboczej
Główny podział odzieży roboczej uzależniony jest od materiału, z którego została ona wykonana, ma to przede wszystkim znaczenie w odniesieniu do względów praktycznych. Tak więc z uwagi na materiał z jakiego została wykonana odzież robocza, możemy wyróżnić następujące jej rodzaje:
- odzież robocza bawełniana, drelichowa- ten typ odzieży roboczej jest przede wszystkim przewiewny. Materiał ten dobrze przepuszcza powietrze, a także można skorzystać z niego w różnych gramaturach. Co więcej, odzież robocza wykonana z tego materiału, może występować w różnych wariacjach kolorystycznych. Z uwagi na te zalety, śmiało można powiedzieć, że to właśnie ten typ odzieży roboczej dominuje na rynku.
- odzież robocza bawełniana z domieszkami- jest to również typ odzieży roboczej, jednak oprócz bawełny, występują w niej również różne domieszki jak np. włókna syntetyczne, pod wpływem których bazowa bawełna zmienia swoje właściwości. Odzież wykonana z bawełny z domieszkami charakteryzuje się przede wszystkim wyższą trwałością, a także wykazuje on o wiele lepsze właściwości wodoodporne i olejoodporne. Co więcej odzież robocza wykonana z bawełny z domieszkami jest również o wiele łatwiejsza w czyszczeniu.
- odzież robocza bawełniana wykonana z innych tkanin- ten typ odzieży roboczej jest wykonywany z innych tkanin, wśród których niezmiennie dominują flanela, polar, a także stylon. W przypadku odzieży roboczej bawełnianej, która jest przeznaczona do jednorazowego użycia, często wykorzystuje się także polipropylen. Tego typu odzież robocza ma specyficzne właściwości, a przez to jest ona dedykowana tylko i wyłącznie poszczególnym grupom zawodowym.
Rodzaje odzieży ochronnej
W przypadku odzieży ochronnej, podział jest znacznie szerszy. Możemy wyróżnić:
- odzież ochronna ESD- która chroni przede wszystkim przed zbieraniem ładunków elektrostatycznych.
- odzież ochronna, chroniąca przed porażeniem prądem- bardzo zbliżona właściwościami do odzieży ochronnej z grupy ESD.
- odzież ochronna chemiczna- której podstawowym zadaniem jest ochrona pracownika przez szkodliwymi substancjami chemicznymi.
- odzież ochronna przed niską lub wysoką temperaturą- wykazują się właściwościami niepalnymi lub zatrzymującymi ciepło.
- odzież ostrzegawcza- mająca za zadanie zwiększyć widoczność pracownika.
- odzież chroniąca przed promieniowaniem- której głównym zadaniem jest zniwelowanie wpływu promieniowania i różnych jego typów na organizm pracownika. Wykorzystywana przede wszystkim w laboratoriach.
- odzież ochronna biologiczna- która chroni pracownika przed kontaktem ze szkodliwymi patogenami i niweluje ryzyko zakażenia.
- odzież chroniąca przed obrażeniami mechanicznymi- wykorzystywana w wielu segmentach branży budowlanej i na stanowiskach, w której zdrowie i życie pracownika jest narażone na uszczerbki.
- odzież ochronna, odporna na warunki atmosferyczne.
Dodatkowe informacje
Hurtownia BHP Nawigator – sprawdź dodatkowe informacje o hurtowni odzieży roboczej i ochronnej – dowiedz się więcej.