Prawo jazdy w telefonie wejdzie w życie od 5 grudnia. Wówczas nie będziemy musieli mieć przy sobie fizycznego dokumentu, a wystarczy, że będzie on znajdował się na naszym telefonie. Wprowadzenie takiej zmiany podpisał minister cyfryzacji Marek Zagórski. W jaki sposób mieć prawo jazdy w telefonie? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/prawo-jazdy-w-telefonie/
Wejście w życie nowego rozwiązania
Już dwa lata upłynęło od momentu, kiedy weszły przepisy dotyczące tego, że kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Minister cyfryzacji Marek Zagórki wprowadza kolejne zmiany dla kierowców. Zagórski mówi:
,,Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam’’.
Zmiany zostaną wprowadzone za pośrednictwem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców ( inaczej mówiąc: ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw).
Pakiet ten zakłada, że w trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji komunikatu zniknie obowiązek wożenia ze sobą w samochodzie prawa jazdy, a wymagane będzie wówczas posiadanie go w wersji elektronicznej.
Prawo jazdy w telefonie – aplikacja
Pakiet deregulacyjny dla kierowców jest to wspólna inicjatywa zarówno ministra cyfryzacji jak i ministra infrastruktury. Zagórki mówi:
,,Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie’’.
Od 5 grudnia prawo jazdy będzie można mieć w wersji elektronicznej na swoim telefonie. Będzie ono dostępne w aplikacji mObywatel, która możliwa jest do pobrania z Google Play (w przypadku Androida) lub AppStore (w przypadku iOS).
Ministerstwo podkreśla, że z pobraniem aplikacji nie warto czekać do ostatniej chwili. Można zrobić to nawet dziś. W niej kierowcy znajdą m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
Co dodatkowo znajdziemy w aplikacji mObywatel?
Aplikacja pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu. Zawiera ona nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.
Na tym jednak nie koniec. Jeśli kierowca nie pamięta o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu, to w takim wypadku aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.
W aplikacji w zakładce mPojazdy znajdziecie również dane pojazdu:
- markę i model,
- rok produkcji,
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- termin badania technicznego.
Z mPrawem Jazdy w mObywatelu istnieje możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych kierowcy. Co ciekawe z takiej aplikacji będą mogli skorzystać nie tylko kierowcy. Z aplikacji mamy możliwość korzystać w każdej sytuacji. Może być to sytuacja kiedy nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Ministerstwo zapewnia, że jest ona w pełni bezpieczna. Jest to zagwarantowane m.in. przez profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.
Zobacz też: http://www.maleacieszy.pl/10-wskazowek-jak-zachowac-stoicki-sposob/