Psychoterapia – poznaj najważniejsze etapy

0
792794

Coraz więcej Polaków korzysta z psychoterapii. Też się nad nią zastanawiasz, ale nie wiesz czego się spodziewać? Sprawdź jakie są jej najważniejsze etapy.

Odmian psychoterapii jest wiele. Behawioralna, poznawcza, humanistyczna, systemowa. Każda składa się jednak z podobnych etapów, które w trakcie niej doświadcza pacjent. To ile będą trwać jest jednak zupełnie indywidualną sprawą. Boisz się zapisać na terapię, bo nie wiesz co się czeka? Sprawdź przez jakie emocje będziesz przechodzić i jakich pozytywnych efektów możesz spodziewać się po zakończeniu każdego z etapów.

ETAP 1 – PRZYGOTOWANIE DO ZMIAN

To pierwszy krok w stronę wyeliminowania destrukcyjnych zachowań w twoim życiu, oswojenia lęków, wyjścia poza schematy. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo to dopiero początek pozytywnych procesów, których efekt zauważysz dopiero za jakiś czas. Dlatego w trakcie tego etapu możesz odczuwać lęk. Po pierwsze związany z tym, że uświadamiasz sobie potrzebę pracy nad problemami, po drugie przed tym, co ma nadejść. Początkiem nachodzących zmian może być też złość, poczucie winy. To nie są łatwe emocje, ale pomyśl o tym, że to moment przejściowy i niezbędny, aby zacząć proces uleczania.

ETAP 2 – OSIĄGANIE WGLĄDU

To trudniejszy, ale ważniejszy etap psychoterapii. Zaczynasz przeżywać skrywane emocje. Rozumieć przyczyny pewnych procesów, ale nie wiesz, jak je zmienić. Pod koniec niego psychoterapia zaczyna jednak przynosić ulgę. Po wyjściu z sesji coraz częściej czujesz się lepiej. Ten etap ma na celu zmierzenie się z przeszłością i oddzielenie jej od teraźniejszości. Zrozumienie, że to co było kiedyś jest zamkniętym rozdziałem i nie powinno wpływać na to, co dzieje się teraz. Na przykład niezdrowa relacja z matką czy ojcem nie powinna odbijać się na tym, jakie partnerki lub partnerów wybierasz.

ETAP 3 – ZMIANA ZACHOWAŃ

To kluczowy etap dla psychoterapii który prowadzi do wyeliminowania złych nawyków. Zaczynasz uświadamiać sobie, że niezależnie od tego, co wydarzyło się kiedyś, masz realny wpływ na to, jak twoje życie może wyglądać teraz. I że nie musisz powielać schematów z przeszłości, np. zawsze unikać konfrontacji w pracy albo zbyt impulsywnie reagować na stresujące cię wydarzenia. Na tym etapie zaczynasz czuć potrzebę przemiany i powoli akceptujesz siebie ze swoimi wadami i ograniczeniami. Odkrywasz też swoje mocne strony i siłę do zmian w życiu.

ETAP 4 – ZAKOŃCZENIE PSYCHOTERAPII

To wbrew pozorom często trudny etap, bo możesz czuć lęk przed tym, że nie dasz sobie rady bez pomocy terapeuty, popełnisz błędy, wrócisz do starych nawyków. Niepotrzebnie, bo wykwalifikowany specjalista kończy terapię tylko wtedy, gdy jest pewien, że pacjent jest na to gotowy. Tego dobrego możesz znaleźć przez znajomych albo na www.dobrewiezi.pl.

Zazwyczaj psychoterapia kończy się też stopniowo, na przykład zmniejsza się częstotliwość sesji. Zawsze jeśli będziesz mieć też gorszy dzień lub problem który czujesz, że może cię przerosnąć, możesz przyjść na dodatkową sesję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here