Współcześnie można znaleźć oprogramowanie do wszystkiego. Począwszy od przepisów na ciasta, aż po zaawansowane oprogramowanie do projektów architektonicznych lub obliczeń wytrzymałościowych. Na rynku można znaleźć programy czy też nawet całe systemy zarządzania produkcją zwane w skrócie ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Niektórzy mogą pomyśleć, że to kolejne badziewie, bez którego można się obyć i nie wydawać na to pieniędzy. Prawdą jest, że można prowadzić firmę bez tego systemu, jednak kto nie chce sobie ułatwić życia, zniwelować błędy i przyśpieszyć produkcji?
Przyjrzyjmy się bliżej co to takiego ten cały system ERP.
Oprogramowanie ERP integruje wszystkie działy oraz funkcje w danym przedsiębiorstwie. Rozumiemy to jako stworzenie jednej wspólnej bazy danych gdzie zachowane będą informacje z wszystkich działów firmy. Wszyscy pracownicy z różnych działów takich jak na przykład magazyn, dystrybucja, produkcja czy marketing pracują na wspólnej bazie danych. Co dzięki temu możemy uzyskać? Przejrzystość danych, łatwość uzyskania danej informacji oraz wspólna kontrola nad zasobami firmy.
Jak to wygląda w praktyce?
Gdy stworzymy już wspólną bazę danych należy określić uprawnienia użytkowników. Dla przykładu weźmy dział produkcji. Pracownicy tego działu mogą mieć wgląd w stany magazynowe czy bazę dostawców. Nie ma sensu udostępniać im praw do działu zasobów ludzkich czy marketingu bo tym się przecież nie zajmują. Jeżeli wybierzemy dany produkt, możemy z łatwością uzyskać na jego temat szereg informacji. Czy na magazynie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do jego produkcji. Jakie obróbki oraz na jakich maszynach są przewidziane, czasy danych operacji, ilość bieżących zamówień oraz wiele innych.
Największe zalety?
System tworzony jest pod dane przedsiębiorstwo. Istnieją elementy interfejsu, które są stałe, natomiast wszystkie inne tworzy informatyk. Tak więc konstrukcja programu, segregacje, filtry, działy, karty, opcje, posiadają całkowitą dowolność dostosowania do naszych potrzeb. Kolejna zaleta to dodawanie uprawnień. Każdy z użytkowników otrzymuje uprawnienia do podglądania oraz/lub wprowadzania zmian w danych działach firmy. Tak więc produkcja nie zmieni cen w dziale marketingu czy też marketing nie usunie danych w dziale produkcji. Systemy ERP dla produkcji posiadają jeszcze jedną ważną zaletę. Mogą być zintegrowane z systemami CAD. Tworząc rysunek produktu istnieje możliwość jego podejrzenia w systemie ERP, a także zobaczenia listy potrzebnych materiałów. Tak, więc przez kilka prostych kliknięć dowiadujemy się, co potrzebujemy, w jakiej ilości i czy posiadamy to na magazynie (ewentualnie ile elementów należy zamówić, skąd i za ile).